Dny evropského kulturního dědictví 2018
Silůvecký evangelický sbor společně s adventisty a kulturní komisí města Ivančice se podílel na prezentaci památek po staré Jednotě bratrské.
V sobotu 15. září 2018 přijel pan Roman Prokeš z Drahotuš s projektem bratrská tiskárna, kterým navazuje na práci české bratrské tiskárny a jejich mistrů tisku. Zapřahá vůz plný liter, štočků a dílů knihtisku a putuje Moravou a Čechami. Tenkrát, pro nepřízeň vladaře. Dnes, jako lék proti zapomnění. Více o Romanu Prokešovi.
Letos se v ulici Ve Sboru konaly i dvě bohoslužebná setkání pod širým nebem.
- V sobotu 15. září 2018 v 10.00 v režii Církve adventistů.
- V neděli 16. září 2018 v 16.00 evangelická bohoslužba, kázal Ondřej Macek, farář z Nosislavi.
Nejslavnějším českým překladem bible je určitě Bible kralická, kterou přeložili a vytiskli členové staré Jednoty bratrské. Počátek tohoto díla byl v Ivančicích, v první déle trvající vyloženě bratrské tiskárně, kterou zde roku 1562 založil biskup Jednoty bratrské Jan Blahoslav. V Ivančicích působil 13 let (1558–1571) a bylo to jeho poslední působiště. Zemřel ve 49 letech. Bratrská tiskárna v Ivančicích pracovala v utajení, ale po vydání Mandátu císaře Rudolfa II. proti náboženským novotám na Moravě roku 1577, bylo nutno ivančickou tiskárnu roku 1578 přestěhovat na bezpečnější místo, aby nebylo ohroženo veliké překladatelské a tiskařské dílo na této Bibli. Útočiště poskytl bohatý a vlivný moravský pán a někdejší spolužák a přítel Jana Blahoslava Jan st. ze Žerotína na své Tvrzi v Kralicích. Po bitvě na Bílé hoře (8. 11. 1620) byla tiskárna uložena u Karla st. ze Žerotína na zámku v Náměšti nad Oslavou. Už se zde ale nic netisklo. 1628 putovala tiskárna se zbylými členy Jednoty bratrské do vyhnanství do polského Lešna, kde roku 1656 při požáru města shořela.