Podvečer pro Kubu 8. 10. 2011

sobota 8. 10. 2011  –  host Dr. Peter Morée (přednáší církevní dějiny na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy) 

Kuba samu sebe představuje jako turistický ráj. Ale co je pod povrchem? A proč se vůbec o nějaké Kubánce a jejich problémy zajímat? Peter Morée a jeho žena Dana Kubu navštívili, ne však především jako turisté. I v naší republice existuje skupina lidí, kteří jezdí na Kubu. Vozí tam nezávislou literaturu, hudbu, filmy, léky, peníze...

I obyčejné mýdlo je tam nedostatkovým zbožím. Přivážejí taky zprávy a morální podporu zvenčí, což znamená veliké povzbuzení pro ty, kteří se vzpírají totalitnímu ateistickému režimu, zažívají jeho šikanu, represe a svévoli, nebo minimálně žijí v šedi, kterou i my z doby totality pamatujeme.

Přijetí každé takové návštěvy však není pro Kubánce bez rizika, jak se můžeme dočíst v drobném cestopisu Dany Moree Kuba, ráj to napohled, vydal EMAN Benešov 2009.

Rozhovor s Petrem Morée v archivu Českého rozhlasu

Akce navazuje na iniciativy Člověka v tísni, Institutu Pontes, Ekumenické rady církví a Českobratrské církve evangelické v této oblasti.

Zpět na začátek